|
|
Samlad information om årets Styrkeprov i Sundbyholm 31 juli - 3 aug
Nu är det snart dags för Styrkeprovet 2025! Här finns samlad information för alla intresserade:
• Program: Framsida, Information, Program (jpg).
• Anmälda deltagare: Startlista (pdf).
• Lite ytterligare info: Inbjudan (pdf).
Här följer ungefärliga hållpunkter för lämpliga platser för åskådare:
Fredag 1 Augusti:
Sundbyholms Slott / Eskilstuna - kl: 08.30 - 10.00
Bil- och Teknikmuseet Köping / Glasgatan 19A - kl 11.00 - 13.00
Munktellmuseet / Eskilstuna - kl 14.00 - 16.00
Lördag 2 Augusti:
Sundbyholms Slott / Eskilstuna - kl: 08.30 - 10.00
Gripsholms Värdshus / Mariefred - kl 11.00 - 13.00
Vansö Kyrka / Strängnäs - kl 14.00 - 16.00
(2025-07-29)
|
Startlista till årets Autoseum Oldtimer
Om tre veckor körs Autoseum Oldtimer – Nisse Nilsson Memorial vid Autoseum i Simrishamn, lördagen den 9:e augusti. Det blir som vanligt regularitytävling med förkrigsbilar i samarbete med KAK. Totalt är 35 ekipage anmälda och över en tredjedel faller under Mässing&Nickelepoken.
Läs mer om evenemanget på Autoseums hemsida och hela startlistan kan laddas ned här: Deltagarlista (pdf).
(2025-07-16)
|
Stor samling nya bilder på Motorkulturbild
Här kommer en försenad nyhet jag glömt att dela. Den 23 juni gick MHRF ut med att de genom Svenskt Motorhistoriskt Arkiv har tillgängliggjort flera hundra nya bilder i sin bilddatabas Motorkulturbild. Det är bilder från Stig Nybergs glasplåtssamling och papperskopior och negativ från Björn-Eric Lindhs samling, samt ett mindre antal bilder från familjen Bäckdahls familjealbum.
Läs mer i denna artikel på MHRF:s hemsida.
(2025-07-16)
|
Efterforskningar kring en Hispano-Suiza
I augustinumret av Classic Motor kunde vi läsa en artikel om efterforskningar kring ett foto på en Hispano-Suiza H6B, förmodligen av 1928 års modell. Nya upptäckter avslöjar att bilen ursprungligen fanns i Danmark och kom hit under andra världskriget och sedan skrotades i Umeå på 50-talet. Några enstaka delar från bilen togs även till vara på 70-talet. Läs mer i Classic Motor Nr 8.
Utöver all denna nyfunna information om denna bil har det också dykt upp ett till foto på bilen hos Svenskt Motorhistoriskt Arkiv, som visas här nedan.
(2025-07-16)
|
Foto: Björn-Eric Lindhs samling/Svenskt Motorhistoriskt Arkiv. Tyvärr är fotograf, tid, plats och person okänd.
|
|
Hälsning från T-Fordklubbens sommarrally i Katrineholm
Förrförra helgen var det fullt av T-Fordar i Katrineholmstrakten. T-Fordklubben körde nämligen sitt sommarrally där, som i år även markerade firandet för klubbens 70-års jubileum. Två dagar med körning, runt Öljaren till Julita på lördagen och via Ericsbergs slott och St Djulö på söndagen. Vädret kunde ha varit bättre. Det var regntungt hela helgen med tidvis ordentliga skurar. Men humöret var på topp. Här nedan presenteras en bild från starten till lördagens runda vid Dufweholms herrgård.
(2025-07-16)
|
|
Ny bok om Rottnebymordet och Krokströms R.C.H.
Den 31 maj i år utgavs en ny bok som bland annat handlar om mordet vid Rottnebygruvan 1920 och mördaren Valfrid Krokström och hans ökända R.C.H. från 1912. Boken heter Dödens gruva och andra fall och är skriven av Peter Bergström som själv är från Ludvika. För den som är intresserad av kriminalhistoria tar boken upp mycket nya uppgifter och huvudfokuset ägnas åt just Rottnebyfallet.
Den här R.C.H.-bilen som dyker upp i mordhistorien finns bevarad och presenterades tidigare i år här på nyhetssidan. Läs mer om mordfallet, fabrikatet R.C.H. samt bilens senare öden i notisen från mars 2025.
Läs mer om den nya boken och var den kan beställas på författarens hemsida: www.forfattarepeterbergstrom.com/bocker
(2025-07-12)
|
Detta är den aktuella bilen. Bilden har skickats in till AHK av författaren Peter Bergström och vi citerar honom: "Här är den, illa medfaren men fortfarande mer eller mindre i ett stycke. Valfrid Krokströms ökända R.C.H. från 1912, även kallad mordbil för sin roll i mordet vid Rottnebygruvan 1920." Foto: Privat.
|
Två bilder på den här bilen finns bevarade på glasplåt i Stig Nybergs samlingar hos Svenskt Motorhistoriskt Arkiv. Denna bild är tagen i augusti 1920 i Torsång och det är Valfrid Krokström som sitter vid ratten. I baksätet hans fästmö. Den andra bilden finns publicerad i nyhetsnotisen i mars 2025.
|
|